Novinky

Text ...

Logo RDA

ACTIVE SHOOTER - kurz, ktorý Vás naučí

NOVÁ PODOBA KURZU ACTIVE SHOOTER 

Včerajší útok aktívneho strelca 42-ročného stavebného robotníka Ctirada V. v Ostravskej fakultnej nemocnici, ktorý si vyžiadal najmenej šesť obetí na životoch nám trpko pripomenul ako sa behom niekoľkých sekúnd naša existencia môže zmeniť na boj o holý život.

Nedalo nám nezareagovať na túto situáciu, pretože len niekoľko dní pred spomenutým incidentom sme v poslednú novembrovú sobotu a prvú decembrovú nedeľu 2019 v priestoroch výcvikového strediska RDA - Drapliak uskutočnili ďalší výcvikový kurz Active Shooter (AS).

Nebol to len ďalší z mnohého počtu, ide o nový prepracovaný kurz tohto typu. Náš dvojdňový kurz sme sa rozhodli zamerať predovšetkým na reakcie jednotlivca, pretože je to ten najpravdepodobnejší scenár, v akom by sa väčšina z nás ocitla v pasci kritického incidentu s AS.  A tento incident z Ostravy nás utvrdzuje v tom, že sme sa rozhodli správne. Do kurzu sme doplnili nové modelové scenáre, ako napríklad reakciu účastníka incidentu na parkovisku pred obchodným domom, únik z pracoviska a scenár náhodného nákupu potravín v obchode. Urobili sme ukážku improvizovaných zbraní. Použili sme interaktívne pomôcky (balóny, slepé náboje a pirátov na imitáciu streľby, výkriky účastníčky) aby sme navodili čo najvernejšiu situáciu na mieste, ktorá je chaotická, premenlivá a veľmi rýchlo meniaca sa. Kurz kladie predovšetkým dôraz na reakciu jednotlivca, ktorý sa môže ocitnúť v pasci kritického incidentu s AS. Naši inštruktori kurz upravili tak aby jednotlivec prípadne skupina (napr. kolegovia na pracovisku alebo rodinní príslušníci) vedeli rázne reagovať na rôzne modelové scenáre. RDA ako jediná agentúra na Slovensku má oprávnenie používať značkovacie strelivo UTM v súkromnom sektore, ktoré využíva na navodenie vysoko stresovej situácie a priblíženie sa tak realite eliminácie AS. No v kurze nevyužívame len letálne zbrane. Našou úlohou je pripraviť účastníkov v prvom rade na únik z miesta kritického incidentu ukrytie sa pred útočníkom a zbrane či už improvizované alebo strelné používať len v krajnom prípade ak už neexistuje ďalšia alternatíva.

Kurz https://www.rda.sk/kurzy/vsetky/112/active-shooter/ vieme individuálne prispôsobiť na počet hodín a praktickú časť pre základné a stredné školy (žiakom a učiteľom), súkromné firmy (manažérom a zamestnancom) a ozbrojené zložky (riadenie a výkon). Kurz vieme realizovať v prípade záujmu v priestoroch škôl a firiem. Naši inštruktori sú preškolení a medzinárodne certifikovaní s dlhoročnými skúsenosťami. V kurze sú integrované taktiky z krízových udalostí najmä z USA, Francúzska, Nemecka a Českej a Republiky. V prípade záujmu nás prosím neváhajte kontaktovať a dohodnúť si podmienky.

Váš RDA tím.

Foto oficiálna stránka portálu CT24 zo dňa 10. 12. 2019

 https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/3000440-v-ostravske-nemocnici-se-strilelo-zasahuje-policie.

    

RDA Shop